A testünk folyamatosan párolog, nem csak akkor, amikor izzad és így folyamatosan vizet is veszít. Tüdőnknek körülbelül két pohárnyi vízre van szüksége a normális működéshez, ugyanúgy, mint a vékonybelünknek, amely a megfelelő víz mennyiség hiányában nem tudja ellátni a feladatát, az emésztést. A vesénknek, az egyik legfontosabb kiválasztó szervünknek, óriási mennyiségű vízre van szüksége ahhoz, hogy el tudja távolítani szervezetünkből a salakanyagokat.
A legtöbb ember nem iszik elég vizet, mert úgy gondolja, hogy a szomjúsága határozza meg, mikor mennyi vizet kellene innia, pedig ez nem jelzi a szervezetünk valódi igényét.
Az általános szabály, hogy nekünk felnőtteknek legalább 6-8 pohár vizet kellene innunk, de vannak közöttünk olyanok is, akiknek ennél jóval többre van szükségük.
A nap folyamán rendszeres időközönként kellene vizet innunk, akár szomjasok vagyunk, akár nem. A legjobb lenne, ha mindjárt ébredés után innánk egy-két pohár vizet. Jó lenne, ha ez a pohár víz megelőzné a reggelit is, jó lenne, ha a reggeli pohár vízzel indítanánk be az emésztésünket ezzel hozzájárulnánk a normális kiválasztáshoz, és ezzel meg tudjuk akadályozni a mérgező salakanyagok felhalmozódását a szervezetünkben.
Lehetőleg ne igyunk nagyon hideg vizet, inkább szoba-hőmérsékletűt. A csapvizet hagyjuk kicsit állni, hogy legyen ideje megszabadulni a klórgáztól. Testünk mindenképpen meghálálja a vizet.
Hogy a vízhiány következményeiről fogalmad legyen, tudnod kell, mi történik, ha egy körülbelül 50 éves, 6
kg körüli súlyú nőnek vízhiánya lesz, 0,4 liter hiánya esetén gyengül a koncentrációja, 0.6 liter vízhiány esetén gyengül a memória.
1.5 liter hiánya esetén sebesen kezd verni a szív, begörcsölhetnek az izmok. 3 liter hiánya esetén elveszíti a tájékozódó képességét, elájul, illetve szellemi zavarok lépnek fel. 6 liter hiánya esetén összeomlik a keringési rendszer, a vesék felmondják a szolgálatot – a halál nincs már messze.
Átlagosan 2-3 liter folyadékot kellene az embernek naponta magához vennie. Forró nyári napokon, sportolásnál, nehéz fizikai munka végzésénél ennél többet.
Nézzünk néhány egyszerű tippet és trükköt, melyek megkönnyítik az ivást:
Munka közben is tartsunk mindig egy pohár vizet a közelben.
Sport előtt és után legalább egy fél liter vizet igyunk.
Előbb igyunk, mint szomjasakká válunk.
Evés előtt és közben mindig igyunk. Ez azt is meggátolja, hogy túl sokat együnk.
Már reggel készítsük elő jól látható helyre az arra a napra szánt vízmennyiséget (ásványvizes üvegben)
Kávéhoz és alkoholhoz mindig fogyasszunk vizet, mert mindkettő vízhajtó hatású.
Valamennyien – legfőképp idősebb emberek – túl keveset iszunk.
Képzeld el: ha a napi hőmérséklet 30°C fölött van árnyékban, majdnem négyszer annyi folyadékra van szükségünk, mint 20°C mellett.
Magad is észreveheted, hogy testednek folyadékra van szüksége:
A száj és az orr kiszárad, nehézzé válik a nyelés. Fáradtságot és kimerültséget érzel. Vizeleted sötétre színeződik. Székrekedés kínoz. Tompa és szúró fejfájást kapsz. Összpontosító képességed erősen gyengül.
A víz gondoskodik arról, hogy a vér híg és folyékony maradjon. Így elegendő mennyiségű oxigén jut az izmokhoz és főleg az agyhoz. Az anyagcsere folyékonyan és akadálymentesen működik méreg- és salakanyagok gyorsan és problémamentesen távoznak. Ha elegendő folyadék áll rendelkezésre, naponta kb. másfél liter vizelet választódik ki mindenféle salakanyaggal együtt.
Ezek nem régi adatok :
A Világbank becslései szerint évi 14 milliárd dollárnyi értékes ivóvizet pazarolnak vagy lopnak el a nagyvilágban, ami a fejlődő világban 200 millió ember fogyasztását fedezné. Izraelben első hallásra bizarr módját találták ki az ilyen pazarlás megelőzésének: az Arad Metering Technologies javaslata szerint pilóta nélküli robotrepülőkkel kutatnák fel, hogy hol nem bánnak nem megfelelően a vízkészlettel.
Forrás:Donna .hu
Szia Rózsám hasznos tanácsok köszönöm ,hogy olvashattam puszi Gizus!!!!
VálaszTörlés