2011. március 21., hétfő

Az alvási zavarokról

Szemeden álom

Szemeden álompillangó pihen,
álmaid, vágyaid földje üzen.
Felhő mögé bújt a Hold,
szobádba egy kis kobold
füledbe játszik lágy dallamot,
titkon lesnek a csillagok,
langy szellő simogatja arcod,
lassan feladod a harcot
és elhagyod e való világot.
Úgy tűnik, elengedlek,
de csendben elkísérlek,
s titkon, lopva nézlek
miközben álmod körbefon.

Ism.szerző
Álmodj velemKatt.rá



55 felett és időskorban rosszabbul alszunk?

Nem megy nekem már az alvás úgy, mint régen” – halljuk sokszor szüleinktől, nagyszüleinktől.

alvásEgyre kevesebbet alszanak, és azt gondolják, ez így van rendjén, hiszen az ő korukban már nem is kell annyit aludni. Hajnali 4-kor kipattan a szemük, nem tudnak visszaaludni. Aztán napközben, délután ledőlnek szunyókálni, és csak arra ébrednek fel, hogy kezdődik az esti film. Ennek a jelenségnek gyakran az az oka, hogy már rosszul jár az alvás szabályozásáért felelős belső órájuk. A belső óra működésének változása 55 éves kor felett sokakat érint, de nekik sem kell beletörődniük abba, hogy, fáradtan, nyúzottan ébrednek. Az időskori alvásproblémának számos oka lehet, a legfontosabb lépés a megoldás felé az, hogy háziorvosunk segítségével kiderítsék, miért nem alszanak jól?

Mit tehetünk a jó alvás érdekében?

Végezzünk napi rendszerességgel, képességeinknek megfelelő testmozgást! Ez még mozgásukban korlátozott, sőt akár ágyhoz kötött betegeknek is ajánlott, ilyenkor érdemes gyógytornász segítségével kialakítani mozgásprogramunkat.

A rendszeres napi életvitelnek még nagyobb szerepe van, mint fiatalabb korban! Fontos, hogy minden nap próbáljunk meg ugyanabban az időben kelni, étkezni és lefeküdni. Figyeljünk oda, hogy a napi rutin során legyünk szabad levegőn is és mozogjunk is a lehetőségeinkhez mérten!

Ha nehézségeink vannak az éjszakai alvással, igyekezzünk a nappali szunyókálásokat elkerülni!

Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű fény. Legyünk szabad levegőn minden nap, még télen is! A látszólag borongós, téli napokon is sokszor jóval nagyobb kint a fény erőssége, mint bent a jól megvilágított lakásban.

Igyekezzünk minél többet társaságban lenni, ha nehezünkre esik is kimozdulni, mindenképpen keressünk olyan kikapcsolódási lehetőségeket, mely mások társaságában történik!

Ha egy hónapnál hosszabb ideig állnak fenn alvási panaszaink, mindenképp forduljunk orvoshoz, hogy tisztázzuk, nem áll-e mögöttük valamilyen más betegség!

Orvosunktól azt is megkérdezhetjük, hogy az általunk szedett gyógyszerek valamelyikének mellékhatása lehet-e az alvászavar, és ha igen, nem lehet-e valamilyen másik szerrel helyettesíteni?

Mindezektől függetlenül az orvosi segítség számos formája elérhető az alvási panaszok enyhítésében és a belső óra működésének helyreállításában, így mindenképpen érdemes tanácsot kérnünk!

Forrás: Pihent Agyúak Társasága

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése