Annak ellenére, hogy napjainkban sokféle modern tisztítószer közül választhatsz, érdemes időnként újra felfedezni nagyanyáink házi praktikáit: a különböző házi szerekkel olcsón, vegyszermentesen, mégis hatékonyan űzheted el a koszt a lakásból. Az ecetet például így használhatod!
Az ecet egyidős a civilizációnkkal, szinte minden kultúra felfedezte magának, amikor a sört vagy a bort levegővel érintkezni hagyták, és az alkohol oxidációjával ecetsav keletkezett. Az egyik legrégebbi tisztítószer, de a kínaiak például erőt és vitalitást adó italnak tartották. Olcsó, nem irritatív, többféle verziója kapható, és ráadásul természetes szer. A padlástól a pincéig rengeteg helyen veheted hasznát, sőt, még a ruháidat is tisztává varázsolhatod a segítségével.
Így használd az ecetet a konyhában!
Nemcsak salátaöntethez kiváló adalék, de a halszagot is könnyedén semlegesíti. Az edényt vagy a kést áztasd forró ecetes vízbe, és máris megszabadultál a kellemetlen szagtól. A kezeden maradt hagymaszagot is semlegesítheted, ha némi ecettel bedörzsölöd. Forró ecetes-vizes gőzzel a mikrót is szagtalaníthatod, de az ecetet szódabikarbónával keverve a mosogató lefolyóját is szag-és dugulás mentessé teheted, csak hagyd a keveréket pár percig hatni, aztán öblítsd le forró vízzel. A krómból és rozsdamentes acélból készült konyhai tárgyak is jól tisztíthatók ecet segítségével, a szernek köszönhetően ráadásul a fényüket is visszakapják. Egy szórófejes flakonba tegyél ecetet, fújd a felületre, majd ronggyal fényesítsd ki.
A különböző műanyagdobozok, melyek átvették az ételek szagát, könnyen újra illatosak lesznek, ha egy szelet kenyeret ecetbe áztatsz, és ezt beleteszed egy éjszakára a dobozba. Reggel, meleg vizes elmosás után a szagoknak nyoma sincs. A hűtőszekrény szagtalanítása is könnyen elvégezhető: 1:1 arányú vizes-ecetes keverékkel törölgesd át a polcokat, a tömítést és a zöldségtároló dobozokat.
Forrás:Házi praktikák
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése